TECHNOLOGY & POWER

ICOHTEC 22nd - 27th July 2019 Katowice

Program table

 
 

Tuesday, 23 July 2019

09:00—10:30

T1A Transportation: from steam power to the security lift

Location: Room 137 (A)
Organiser: Program Committee
Chair: Bruno Navarro

T1A-1 The Dublin Tramways: Wayfinding technologies in the early Twentieth Century

Mr. Glen O'Sullivan

T1A-2 Steaming Privately vs. Publicly: Power Dynamics for Introducing the First Steam-Powered Vessels (via SKYPE)

Mr. John Laurence Busch

T1A-3 Historical lifts in Poland - conforming the historical lift mechanisms to the changing security requirements and regulations.

Ph.D. candidate Katarzyna Pietrzak

T1B The State: Energy, Power, Technology, and the Environment I

Location: Room 138 (B)
Organiser: Anthony N. Stranges
Chair: Anthony N. Stranges
Commentator: Anthony N. Stranges

T1B-1 The Present and Future of Solar Energy

Professor Anthony N. Stranges

T1B-2 Robert Moses and “the Other Niagara”

Professor John B. Stranges

T1B-3 The Reaction of the Soviet Power to the Chernobyl Disaster

Dr. Kamil Dworaczek

T1B-4 Energy Security - Current and Future Trends

Professor Elena Helerea

T1C Technology & Disability 1: access – emancipating or limiting technologies

Location: Room 141 (C)
Organiser: Magdalena Zdrodowska
Chair: Magdalena Zdrodowska

T1C-1 Disability and (dis)empowering modern technologies? The case of blind translators.

Dr. Wojciech Figiel

T1C-2 From Braille code to smart book readers: technology as a tool to reading emancipation of visually impaired persons.

Ph.D. candidate Kamila Albin

T1C-3 Exoskeletons and the Imperative of ‘Normal’ Walking: A Recent History of Technology, Mobility, and Disability

Ph.D. candidate Miryang Kang

 

T1E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology I

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Ciro Paoletti

T1E-1 The Classical Greek Trireme: A Warship without a Future (In French)

Professor Jean-Nicolas Corvisier

T1E-2 Firearms and militias in Italy: from an individual to a collective drill system. The case of Lucchese militias, 1400-1600

Researcher Jacopo Pessina

11:00—12:30

T2A The State: Energy, Power, Technology, and the Environment II

Location: Room 137 (A)
Organiser: Program Committee
Chair: Daniel Perez Zapico

T2A-1 Energy politics in Greece: the lignite case

Ph.D. candidate Domna Iordanidou

T2A-2 Will the Idea of a Cooler Climate Wither Away? (via SKYPE)

Researcher Petter Wulff

T2A-3 Power, Tension, and Resistance. Electrifying Canada’s Industrial Capital, 1890-1930

Graduate student Clarence Hatton-Proulx

 

T2C Technology & Disability 2: inventing against normalization

Location: Room 141 (C)
Organiser: Magdalena Zdrodowska
Chair: Jan Stasieńko

T2C-1 Multimodality in the Digital Environments of Deaf Education (DE2)

Lecturer Michael Skyer

T2C-2 Reusing as inventing: adoption of teletypewriters (TTY) by the American deaf community

Dr. Magdalena Zdrodowska

T2D Technology and Health I: Surveillance & Management

Location: Room 143 (D)
Organiser: Program Committee
Chair: Natasha Szuhan

T2D-1 Constructing the Neoliberal Citizen: The Domestication of (Health) Surveillance

Graduate student Sarah MacLean

T2D-2 Re-valuing and Re-describing the Significance of the Advent of Modern Anesthesia: the Perspective of Sensory History

Dr. Fanxiang Min

T2E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology II

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Ciro Paoletti

T2E-1 An Image of Power and Glory. The Neapolitan Aragonese Artillery and the ‘Book of Armaments’ of King Ferrante

Dr. Fabrizio Ansani

T2E-2 The professionalization of the English gunpowder acquisition process from 1787 to 1793

Ph.D. candidate Sabrina Fröhlich

T2E-3 Engineering of the Highest Caliber: Kazimierz Siemienowicz and the Culmination of the Military Revolution

Dr. Paul Wlodkowski

14:00—15:30

 

T3B The State: Energy, Power, Technology, and the Environment III

Location: Room 138 (B)
Organiser: Program Committee
Chair: Anna Agafonova

T3B-1 PV politics: European funding and technologies, 1975-2013

Ph.D. candidate Efi Nakopoulou
Professor Stathis Arapostathis

T3B-2 Electricity, regeneration and national building during the Spanish Restoration (1873 – 1931): an engineering approach

Dr. Daniel Perez Zapico

T3B-3 Oily impacts. State power, oil extraction, and their effects on the indigenous Wayúu community in Venezuela, 1940s to 1970s

Ph.D. candidate Martin Schröder

T3C Technology & Disability 3: medicine - art – cyborgs

Location: Room 141 (C)
Organiser: Magdalena Zdrodowska
Chair: Wojciech Figiel

T3C-1 “Quantified-me” in art@science projects. Medical bio-tracking strategies in reference to disability, disease and extension of disabled body

Dr. Ewelina Twardoch-Raś

T3C-2 The past and the present of film and animation production as inspired by disabilities studies

Professor Jan Stasieńko

T3D Technology and Health II: Pills, reproduction

Location: Room 143 (D)
Organiser: Program Committee
Chair: Sarah MacLean

T3D-1 Scientific cooperation of POLFA Poznan Pharmaceutical Works (1961-1989)

Researcher Piotr Skalski

T3D-2 The Power of Contraceptive Science: The British Family Planning Association’s use of Pure and Applied Research to Standardise and Guarantee Contraceptive Technology, 1929-1959

Dr. Natasha Szuhan

T3E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology III

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Bart Hacker

T3E-1 Usage of Telegram and Ciphering in Modernizing the Military Intelligence Section of the late Ottoman Empire

Ph.D. candidate Somer Alp Şimşeker

T3E-2 Kriegsspiel Takes to Sea – Early Naval Wargaming, 1870 to 1898.

Professor Jorit Wintjes

T3E-3 Mythicizing Cook: On the Interaction of Military, Technoscience, and the Cultural Narrative of Discovery and Exploration

Graduate student Friederike Frenzel

16:00—17:30

 

T4B Concrete and Politics

Location: Room 138 (B)
Organiser: Program Committee
Chair: Nikolay Rudenko

T4B-1 A Concrete Success for FDR’s New Deal, TVA Engineers fast-track concrete production logistics at The Norris Project (1933-35)

Professor Tracy Walker Moir-McClean

T4B-2 Industrial architecture: Rethinking reinforced concrete structures during the Franco`s Regime (Spain)

Ms. Sheila Palomares Alarcón

T4C Material Regimes of Power: Technocracy and Political Struggle in Egypt, Turkey, and Sudan

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Piotr Fuglewicz

T4C-1 Technics and Subjects: Notes Toward a Materialist Approach to Secularity at the Turn of the 20th Century Ottoman World

Graduate student Ali Ugurlu

T4C-2 Waterways in the Age of Overland Traffic: British Colonialism and Resistance in Egypt

Graduate student Rana Baker

T4C-3 The “Indebted Peasant”: Human Capital, Development and Neoliberalism in Sudan’s Gezira Cotton Irrigation Scheme

Graduate student Henny Ziai

 

T4E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology IV

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Ciro Paoletti

T4E-1 The Glory of a Gun: the French Soixante-quinze in Popular Culture

Researcher Bruno De Corte

T4E-2 The First Ottoman Electronic Warfare Techniques in Dardanelles War

Professor Esat Arslan

T4E-3 Visualizing War: Art and Technology in Shaping Public Perceptions of the Great War

Dr. Bart Hacker

Wednesday, 24 July 2019

09:00—10:30

 

W1B Technocracy and Water

Location: Room 138 (B)
Organiser: Program Committee
Chair: Erich Pauer

W1B-1 ‘Ripe for development’ – The Mekong River Basin during Cold War

Ph.D. candidate Anja Westermann

W1B-2 He-Chaluc means Pioneer. The question of Jewish agricultural colonization in Pripet marshes.

Professor Sławomir Łotysz

W1C Historiography and Theoretical Perspectives I

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Eduardo Beira

W1C-1 Science, Technology and Power - Revisiting Lewis Mumford

Dr. Peeter Müürsepp

W1C-2 Petre Sergescu, science historian and promoter of the discipline

Professor Alexandre Herlea

W1C-3 Technology as indication of state power. Powermetrics perspective

Ph.D. candidate Malwina Hopej

W1D Cultural Responses to Technological Innovation

Location: Room 143 (D)
Organiser: Program Committee
Chair: Dick van Lente

W1D-1 A Critical Reading of Alois Riegl’s Modern Cult of Monuments or what has Science Fiction Film to do with New Monument Values?

Ph.D. candidate Gamze Okumuş Solmaz

W1D-2 Fear of a technologized planet: the perception of technology in Dutch speculative fiction during the Interbellum

Graduate student Gijs Altena

W1E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology V

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Bart Hacker

W1E-1 From War to Peace: The Birth of Civil Aviation in Italy 1917-1927

Dr. Ciro Paoletti

W1E-2 Airships on board: an account on the History of the Airships Carrier, 1913-1922

Professor Francisco A. González-Redondo

11:00—12:30

W2A Nuclear Power and Fuel in the Non-Western World

Location: Room 137 (A)
Organiser: Program Committee
Chair: Anthony N. Stranges

W2A-1 Where did Atomshchiki disappear? Decoupling of the socio-technical ensemble of the Ignalina Nuclear Power Plant

Graduate student Iryna Lunevich

W2A-2 State, Technology and Exclusion: A study of Kudankulam Nuclear Power Plant in India

Dr. Kamna Tiwary

W2A-3 Citizen expertise in the controversy surrounding the monitoring of former uranium mines: knowledge as power

Dr. Saliha Aliha Hadna-Bremand

W2B Technology and Politics I: global themes

Location: Room 138 (B)
Organiser: Program Committee
Chair: Kristýna Kaucká

W2B-1 Biotechnology, democracy and the crisis.

Professor Yiannis Kokkinakis

W2B-2 Technological Mediation: Alienated Bodies

Graduate student Abu Haque

W2B-3 Building European Venture Capital in the 1960s and 1970s: A transnational perspective

Ph.D. candidate Joona Nikinmaa

W2B-4 Globalization and global governance: resistance, navigation, or negotiation? The case of foreign policy

Ph.D. candidate Pedro Ponte e Sousa

W2C Historiography and Theoretical Perspectives II

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Daqing Yang

W2C-1 What is the meaning of a dam? Technology change and the critical theory of technology

Professor Eduardo Beira

W2C-2 From Image to Inscriptions: An Actor Network Theory approach to Digital Satellite Images

Ph.D. candidate Yashaswini Jayadevaiah
Dr. Koumudi Patil

W2D The Decline, Rise, and Persistence of Repair in the 20th Century

Location: Room 143 (D)
Organiser: Jan Hadlaw
Chair: Cyril Lacheze

W2D-1 Planned Durability: Telephone Repair, Refurbishing, and Recycling at Bell Canada, 1920-1955

Dr. Jan Hadlaw

W2D-2 Questioning the “Decline of Repair Businesses” Narrative: The Case of Luxembourg City and Esch-sur-Alzette

Dr. Stefan Krebs

W2E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology VI

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Ciro Paoletti

W2E-1 Arms Race. Sport and Technical Competition in Railway Military Training 1927-1939

Ph.D. candidate Anna Turza

W2E-2 Technological evolution of aeronautics through war and peace : case study of the seaplanes

Ph.D. candidate Marion Weckerle

         

14:00—15:30

W3A Empowering Change: Railways in a Societal Context: Railways as a system

Location: Room 137 (A)
Organiser: Timo Myllyntaus
Chair: Hugo Silveira Pereira

W3A-1 Operating Infrastructure: Finnish Railways as a Large Technological System

Professor Timo Myllyntaus

W3A-2 Aerotubexpres" – The high-speed transport system through pipes for persons and goods, the re-markable project of Coanda, materialized in Romania in the 1970s

Professor Victoria Cotorobai
Researcher Eduard Cotorobai

W3A-3 Network Externalities – Traces in Railways and Internet (via SKYPE)

Professor Reima Suomi
Researcher Olli Sjöblom

W3B Technology and Politics II: Planning Local and State

Location: Room 138 (B)
Organiser: Program Committee
Chair: Joona Nikinmaa

W3B-1 Five-Year Plans – A form of Control in the Communist State Economy. Romanian Case Study

Dr. Cătălina Mariana Creţu

W3B-2 Participation of the local population on the planning of the dam network Nové Mlýny. The example of flooded municipality of Mušov

Dr. Kristýna Kaucká

W3B-3 Philips, the Dutch government, and failed attempts to create a domestic computer industry, 1950s-1980s

Dr. Dick van Lente

W3C Media and Communication

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Bruno De Corte

W3C-1 Telegraph Time

Ph.D. candidate Ahti Korhonen

W3C-2 Japan and the Early Wireless in War and Peace: Contingency in Technological Development

Professor Daqing Yang

W3C-3 The Power of the Artificial Eye: Production and Reception of Aerial Photography during the World Wars

Ph.D. candidate Noemi Quagliati

W3C-4 Behind the TV-picture: NTSC, SECAM, PAL standards in techno-political shaping of the world‘s map

Researcher Roman Artemenko

W3D Technology and the Environment

Location: Room 143 (D)
Organiser: Program Committee
Chair: Elena Helerea

W3D-1 Using sea currents to improving the climate: some case-studies in the Pacific Ocean

Ph.D. candidate Kunzhang  Guo
Professor Bertrand Guillaume

W3D-2 Switch the Sun on. A case study of recent electrification in peri-urban Burkina Faso

Dr. Roberto Cantoni

W3E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology VII

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Bart Hacker

W3E-1 Nicola Tesla, Joseph Stalin, and how much the “Peace rays” came to.

Professor Vasily Borisov

W3E-2 In the Midst of Military Politics: Clarence Zener’s World War II Army Research

Dr. Yoel Bergman

W3E-3 American Pax Atomica: The American Atomic Enterprise 1945-1950

Dr. John M. Curatola

16:00—17:30

W4A Environment, space and power: sharing and using technology on the Silk Road

Location: Room 137 (A)
Organiser: Goran Đurđević
Chair: Sławomir Łotysz

W4A-1 The competition between Technology and Nature: A Case Study of the operation of the Western Regions in the Chinese Empire

Graduate student Hao Tian Chen
Lecturer Yu Qiao

W4A-2 When Technology meets Archelology: 3D Laser Scanner and UAV LIDAR on the Historical Sites on Silk Route (via SKYPE)

Graduate student Hoang Khuong Tran
Graduate student Ali Farman

W4A-3 How to become partner with land: Urbanization land use impacts of urbanization on agricultural land of Gilgit city (Pakistan) (via SKYPE)

Graduate student Ali Farman
Professor Richard Greene
Graduate student Aftab Nasir
Graduate student Hoang Khuong Tran

W4A-4 In the local shadow of foreign mirrors: technology, trade, mirrors and space in Central Asia (1000 BC – 200 AD)

Ph.D. candidate Goran Đurđević

W4B Technology and Politics III: Technicians as servants and Technocrats

Location: Room 138 (B)
Organiser: Program Committee
Chair: Mateusz Sokulski

W4B-1 DDT and the role of agricultural engineers during the early years of the Francoist dictatorship (1939-1953)

Ph.D. candidate Silvia Pérez-Criado

W4B-2 Structures of knowledge and tecnoscientific networks in the construction of the Portuguese empire (1647-1871)

Researcher Alice Snatiago Faria
Professor Renata Malcher de Araujo

W4B-3 Engineers to Power! The Rise and Fall of Technocracy in Japan, 1900 to 1945

Professor Erich Pauer

 

W4D Empowering Change: Railways in a Societal Context: Railways in Building the Portuguese Empire

Location: Room 143 (D)
Organiser: Timo Myllyntaus
Chair: Timo Myllyntaus

W4D-1 From Heaven to Hell: Portuguese railways between the technical sublime and technological pessimism, 1880s-1890s

Researcher Hugo Silveira Pereira

W4D-2 Railways as tools of direct and indirect Empires in Africa Angola and Mozambique: the agricultural railway lines

Dr. Bruno Navarro

W4D-3 Railroads and Power in African Context: the Moçamedes Case, more than one Century of History

Professor Anne E. C. McCants
Dr. Bruno Navarro
Nuno Ferrand
Eduardo Beira
Hugo Silveira Pereira
Dr. Ellan Spero

W4E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology VIII

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Ciro Paoletti

W4E-1 The Total Defense of the Welfare State: Swedish Stationary Coastal Artillery of the Final Stage of the Cold War

Dr. Krzysztof Kubiak

W4E-2 The Roller Bridge over the Suez, October 1973

Professor Matitiahu Mayzel

W4E-3 Thinking Through a Weapon: "Iron Dome" Missile Defense System and Israeli Polity and War Making

Dr. Ari Barell

Thursday, 25 July 2019

09:00—10:30

Th1A Computers I: Early Decades

Location: Room 137 (A)
Organiser: Program Committee
Chair: Dick van Lente

Th1A-1 About dynamic expert forecasting in Soviet project OGAS

Ph.D. candidate Serhii Zhabin

Th1A-2 Polish Solidarity and two models of encryption

Dr. Agnieszka Dytman-Stasieńko

Th1A-3 Preserving Software as World’s Heritage

Dr. Alexios Zavras
Professor Roberto di Cosmo

 

Th1C Infrastructures I: water supply and bridges

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Merve Özhan

Th1C-1 The Use of Water Infrastructure and the Making of Modern Los Angeles, circa 1900

Lecturer Jan Hansen

Th1C-2 Prussian Masterpiece or Global Project? The 1857 Vistula Bridge at Tczew/Dirschau and its Engineers

Professor Jan Musekamp

Th1C-3 Narratives of power: Hydroelectric power stations in South Tirol in the first decades of the 20th century

Professor Constantin Canavas

Th1D Challenging Power through Playing with Technology I

Location: Room 143 (D)
Organisers: Stefan Poser and Artemis Yagou
Chair: Artemis Yagou

Th1D-1 Artful Play with Technology

Dr. Florian Bettel

Th1D-2 Gaming the Iron Curtain: Alternative and subversive practices in the Czechoslovak computer hobby movement

Dr. Jaroslav Svelch

Th1D-3 Spraying – Challenging Activity, Art and Subversive Game in the City

Dr. Stefan Poser

Th1E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology IX

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Ciro Paoletti

Th1E-1 The Rising Tide of Silicon Beach: Socioeconomic Restructuring in Twenty-First Century Los Angeles

Dr. Layne Karafantis

Th1E-2 The Cold War as a Period of Analysis to Study Globalization and Foreign Policy: A Critical Assessment

Ph.D. candidate Pedro Ponte e Sousa

Th1E-3 Transforming advanced missile technology into a medical innovation: The case of the capsule endoscope

Ms. Sandra Ziv

11:00—12:30

 

Th2B Urban Technologies and Planning II: 19th and 20th Centuries

Location: Room 138 (B)
Organiser: Program Committee
Chair: Catarina Caetano da Rosa

Th2B-1 First urban plans for the implementation of railway systems: the co-existence of the industry with the city (1800-1910)

Ph.D. candidate Fernanda de Lima Lourencetti

Th2B-2 Civil engineering and urbanism: disciplinary complementarities and urban policies in the second half of the twentieth century

Dr. Maria da luz Sampaio

Th2B-3 Improving urban life of prefabricated housing estates in the crossfire of private and municipality interests

Dr. Erzsébet Szeréna Zoltán
Dr. János Gyergyák

Th2B-4 The Mechanisms of a Siege: Counter-Terrorism Technology and Infrastructure's Affects on Cities

Ph.D. candidate Alejandro Salas Strus

Th2C Infrastructures II: Cycling, Air Transport

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Jan Musekamp

Th2C-1 Power, Place and Discourse: Analysis of New Istanbul Airport

Ms. Merve Özhan

Th2C-2 The role of technocrats in the development of infrastructure in Slovakia during first half of the 20th century

Professor Ludovit Hallon
Dr. Miroslav Sabol
Ph.D. candidate Michal Durco

Th2C-3 The gendered Atlantic

Dr. Catarina Caetano da Rosa

Th2D Challenging Power through Playing with Technology II

Location: Room 143 (D)
Organisers: Stefan Poser and Artemis Yagou
Chair: Stefan Poser

Th2D-1 Alternative mobility: the history of sliding vehicles for wintry roadlessness

Dr. Svetlana Usenyuk-Kravchuk

Th2D-2 From illness to satisfaction. A history of the vibrator in Germany and UK 1880-1920.

Ph.D. candidate Sarah Scheidmantel

Th2D-3 Toy Robots: Playing with Humanity’s Fears

Dr. Artemis Yagou

Th2E 14th Annual Symposium of the Social History of Military Technology X

Location: Room 147 (E)
Organisers: Bart Hacker and Ciro Paoletti
Chair: Bart Hacker

Th2E-1 Technology Driven "Revolutions in Military Affairs"

Dr. Azriel Lorber

Th2E-2 Tilarids and the Daisy Cutter

Professor David Ritchie

14:00—15:30

Th3NH Prize Session

Location: New Hall
Organiser: Program Committee


Chair for the Turriano ICOHTEC Book Prize: Irina Gouzevitch. The Prize will be handed over by Darina Martykanova

Chair for the Maurice Daumas Article Prize: Maria Elvira Callapez

Friday, 26 July 2019

09:00—10:30

F1A Technology, environment and state power in Russia before and after the Revolution of 1917

Location: Room 137 (A)
Organiser: Anna Agafonova
Chair: Piotr Fuglewicz
Commentator: Gregory Afanasiev

F1A-1 Technologies in the urban landscape of Cherepovets, 1860 - 1940s

Lecturer Anna Agafonova

F1A-2 Technologies and state power in case of urban pollution: London and Saint- Petersburg (1820-1920)

Researcher Gregory Afanasiev

F1B Resources of artistic expression at the service of techniques: appropriation, uses and representations I: Engineering and Art in history

Location: Room 138 (B)
Organiser: Irina Gouzevitch
Chair: Mateusz Sokulski
Commentator: Antoni Roca Rosell

F1B-1 Art and Technology. The minorcan artist Pasqual Calbó (1752-1817) and his mathematical course

Lecturer Antoni Roca Rosell

F3B-3 Power of Design during the Cold War: The Exhibition Graphic Arts: USA, 1963-64

Dr. Kirill Chunikhin

F1B-3 Drawing and photography: instruments for work and to promote the profession of engineering

Professor Ana Cardoso de Matos

F1C Industrial Espionage: Poland and Czechoslovakia

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Yoel Bergman

F1C-1 The role of scientific and technical intelligence in making up for economic underdevelopment of the Polish People's Republic in the 1970s

Dr. Witold Bagieński

F1C-2 The Polish People’s Republic’s Secret Service use of technology. Work methods and equipment of technical and operational departments of the Secret Service

Dr. Monika Komaniecka-Łyp

F1C-3 Economic Espionage, Technocratic Reforms and the Czechoslovak Economic Diplomacy in Japan (1957–1968)

Dr. Tomáš Gecko

 

 

11:00—12:30

 

F2B Resources of artistic expression at the service of techniques: appropriation, uses and representations II: Engineering and Art: new social and professional challenges

Location: Room 138 (B)
Organiser: Irina Gouzevitch
Chair: Antoni Roca Rosell

F2B-1 Architects as Edisonian Inventors? Alvar Aalto, his Patents and the Power of Technological Expertise

Dr. Markku Norvasuo

F2B-2 Embattled Men of Science: Physicians and Engineers as Heroic Figures in Nineteenth-Century Spanish Literature

Dr. Darina Martykánová
Dr. Victor Núñez García

F2B-3 When Scientists, Engineers and Architects became filmmakers: promoting themselves, their projects and their works

Ph.D. candidate Alexandre Ramos

F2B-4 The Olivetti Programma 101: industrial design and technology innovation for the forerunner of the personal computer

Ph.D. candidate Pietro Viscomi

F2C Industrial Technologies I

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Stefan Poser

F2C-1 The decline of the mechanical watch

Dr. Thomas Schuetz

F2C-2 Technological changes in the textile industry and mass consumption society in the USSR of 50-60s

Researcher Anna Petrova

F2C-3 Repairs in tileries in France, from the end of the Middle Ages to the nineteenth century

Ph.D. candidate Cyril Lacheze

F2C-4 The adaptation of molds for plastics - reuse and creativity

Researcher Sara Marques da Cruz
Dr. Maria Elvira Callapez
Graduate student Sofia Rodrigues

F2D Engineers: imperial China and post-communist Russia

Location: Room 143 (D)
Organiser: Program Committee
Chair: Tracy Walker Moir-McClean

F2D-1 The Rise and fall of engineers in media coverage: the case of Russian modernization years and after (2008-2018)

Mr. Nikolay Rudenko

F2D-2 Russian engineers as an invisible group in the 1990s and now

Researcher Roman Maliushkin

F2D-3 Engineering China’s Last Empire: Demand and Politics of Technical and Industrial Education in the Late Qing Period (1860–1911)

Dr. Hailian Chen

 

14:00—15:30

F3A Advanced technologies in post-Soviet universe

Location: Room 137 (A)
Organiser: Program Committee
Chair: Goran Đurđević

F3A-1 Shifting Dependencies? On the Internet Development in Post-Socialist Lithuania

Ph.D. candidate Migle Bareikyte

F3A-2 Heterogeneous and multiple technologies: the case of Russian digitalization

Researcher Liliia Zemnukhova

F3A-3 From Interkosmos to NASA: Advanced Hungarian Materials in Space

Dr. Viktor Pál

 

F3C Industrial Technologies II

Location: Room 141 (C)
Organiser: Program Committee
Chair: Stefan Poser

F3C-1 Designing the Ottoman Industrial Complex: Turkish Technology Transfer From Two Rivals; Providence Tool Company and Winchester Repeating Arms Company

Professor Zeynep Guler Sabanci

F3C-2 Accounting for the Steam Engine, 1700-1791

Dr. Alan Morton

F3C-3 Making power machines work in 18th century Prussia

Professor Wolfhard Weber

F3D The circulation of technology and knowledge in the gas industry

Location: Room 143 (D)
Organiser: Francesc Barc
Chair: Alberte Martínez-López
Commentator: Joan Carles Alayo-Manubens

F3D-1 Combining entrepreneurship spirit and power links: Melitón Martín and the dawn of Spanish gas lighting

Professor Mercedes Fernandez-Paradas
Professor Antonio Pinto Tortosa

F3D-2 The transfer of technology between gasworks in Spain

Dr. Francesc X. Barca-Salom
Dr. Joan Carles Alayo-Manubens

F3D-3 The Société technique de l'industrie du gaz en France and its role in the technological diffusion worldwide, 1874-1935

Professor Alberte Martínez-López
Dr. Jesús Mirás-Araujo

F3D-4 The influence of British gas technology in Catalonia at the beginning of the 20th century: the case of Pablo Yvern Ballester (1879-1944).

Dr. Florentino Moyano Jimènez